Pro pěší - Lesnický park Bezděz

POZVÁNKA
Přejít na obsah

Pro pěší

Volný čas > Tipy na výlet
 
Rozsáhlé území mezi Mnichovým Hradištěm, Máchovým jezerem a Mimoní slouží veřejnosti již řadu let. Jedná se o cca 23 000 ha lesní půdy. Celá oblast Ralska je ceněna z hlediska ochrany přírody, kdy podstatná část je od podzimu 2014 vyhlášena jako CHKO Kokořínsko – Máchův kraj a zároveň je součástí soustavy Natura 2000. Mimo Národní přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala (981 ha), Národní přírodní památku Swamp (47 ha) se na ploše 234 ha nachází dalších 10 přírodních památek.
 
Ralsko je vlajkovou lodí v otevírání bývalých vojenských lokalit veřejnosti. VLS zde vybudovaly 25 km cyklotras, 28 km značených turistických stezek, 11 km tras pro in-line bruslaře, 6 km hipostezek (trasy pro jízdu na koni), ale také unikátní naučnou stezku Jeřáb. Díky našim investicím zde naleznete také 10 turistických odpočívadel, desítky informačních panelů či 6 turistických parkovišť. Ve vlastní oboře Židlov VLS realizují v tuzemsku ojedinělý záchranný program návratu zubra evropského do volné přírody. V srdci Ralska je návštěvníkům v obci Hradčany k dispozici Informační centrum VLS.
 
Od roku 2011 funguje na části území Ralska Lesnický park Bezděz, kde hlavním cílem je podpora a rozvoj trvale udržitelného lesního hospodaření.
 
Celé území Ralska je přístupné veřejnosti jen s malým omezením, jako je klidová zóna obory Židlov a zákaz vstupu do obory Velký dub.
 
Turistické trasy
 
Naučná stezka Jeřáb – zelený okruh VLS – 3,5 km
IC VLS Hradčany – Hradčanské stěny – IC VLS Hradčany
Výlet od Informačního centra VLS ČR, s. p. v Hradčanech po modré turistické značce Hradčanskými stěnami s řadou zajímavých skalních útvarů a roklí. Po ujití 1 km se trasa naučné stezky odpojuje od modré turistické značky a odbočuje doleva a vede samostatně „Kamennou roklí“. Na velké křižovatce cest za turistickým odpočívadlem stezka odbočuje doleva a „Smolnou roklí“ se vracíme zpět do Hradčan. Cestou potkáme 7 naučných panelů s informacemi o přírodních podmínkách, geologii, hospodaření v lesích, dřevinách, rostlinách, ptácích a savcích Ralska.
 
Červený okruh VLS – 8,5 km
Z IC v Hradčanech vycházíme souběžně s modrou a zelenou turistickou značkou. U rozcestníku „U Kukačky“ se oddělí zelená značka a pokračujeme pouze souběžně s modrou značkou „Měděným dolem“ (Roklí KSČ). Přecházíme asfaltovou cestu vedoucí „Studenou (uhelnou) roklí“ a pokračujeme územím NPR Břehyně – Pecopala. U rozcestníku „Popelový hřeben“ opustíme modrou značku, odbočíme doleva a pokračujeme pouze po značce červeného okruhu do „Studené rokle“. Přejdeme asfaltovou silnici vedoucí z Hradčan do Doks, u rozcestníku „Trojzubec“ se připojíme na modrou turistickou značku a dojdeme lesní cestou k rybníku Držník. Písčitou cestou kolem Hradčanského rybníku se vracíme zpět do Hradčan.
 
Modrý okruh VLS – 16 km
Z Informačního centra v Hradčanech vycházíme souběžně s turistickou značkou červeného okruhu k rybníku Držník. U rozcestníku „Trojzubec“ odbočíme doleva. Lesní písčitou cestou dojdeme k nové asfaltové cestě, po které se vydáme vlevo. Z asfaltové cesty uhýbá modrá značka okruhu doprava na lesní cestu, která nás dovede na další asfaltovou cestu, na níž odbočíme doleva. Po asfaltové cestě projdeme přes zaniklou osadu Strážov, pokračujeme dál „Kančí roklí“ na „Travnatou cestu“. Zde odbočíme doleva na lesní cestu směrem na vrchol kopce Velká Buková. Lesní cesta se stáčí pod vrcholem Velké Bukové a pokračuje „Bukovou roklí“ na „Starou lipskou cestu“. Po té pokračujeme k Vavrouškovu rybníku. U Vavrouškova rybníku se k naší turistické značce připojuje cyklostezka VLS, která nás dovede kolem Strážovského rybníka zpět do Hradčan.
 
Děvínská – červená trasa KČT – 15 km
Stráž pod Ralskem – Hamr na Jezeře – Děvín – Chrástenský vodopád – Osečná
Turistická trasa vychází ze Stráže pod Ralskem do Osečné po červené turistické značce a zpět. Prochází částí vodní soustavy v údolní nivě Hamerské strouhy mezi oběma městy, která byla vybudována již ve středověku, a je možné také navštívit zbytky hradu ze 13. století na vrchu Děvín.
 
K Ploučnici přes vrch Ralsko –červená trasa KČT – 9,5 km
Mimoň – Vranov – Ralsko – Noviny p. R. – Průrva Ploučnice
Výlet na vrch Ralsko a k průrvě Ploučnice začíná na náměstí v Mimoni
 
Hamerský modrý okruh – 9,5 km
Hamr na Jezeře – PP Rašeliniště Černého rybníka – Kozí hřbet - PP Stohánek - Sochorův pomník - PP Divadlo – PP Široký kámen – PP Děvín – Hamr na Jezeře
Okružní výlet přírodními památkami Ralska.
 
Naučné stezky
 
Naučná stezka VLS Jeřáb
Hradčany – Pod Havraní skálou – Kamenná rokle – Smolná rokle – Hradčany 3,5 km
Na výlet se vydáme od Informačního centra Hradčany západním směrem po trase značené symbolem naučné stezky a místním značením tras pro pěší (tabulky VLS). Asi po kilometru odbočíme vlevo a vystoupáme Kamennou roklí na Suchý vrch. Na jeho západním úpatí odbočíme vlevo a Smolnou roklí se vrátíme zpět do Hradčan.
Naučná stezka Jeřáb byla vybudována Vojenskými lesy a statky ČR, s. p. a pojmenována podle vzácného jeřába popelavého. Na stezce je umístěno osm informačních panelů, které vás seznámí s živou i neživou přírodou Ralska.
 
Naučná stezka Srážka u Kuřívod 1866
Kuřívody – okruh podél silnice č. 268 směrem na Mnichovo Hradiště a zpět 6,5 km
Naučná stezka začíná památníkem k bitvě z Prusko-rakouské války. Jedna z prvních větších bitev Prusko-rakouské války se odehrála v Kuřívodech 26. června 1866. Bitvy se účastnilo 5 praporů a 5 eskadron. 2 děla předvoje pruské armády postupovala od Mimoně proti 2 rotám 38. pěšího pluku Haugwitze a půl eskadře Mikuláškových husarů 1. armádního sboru. Jediný den bojů stál obě strany přes 300 lidských životů. Tuto bitvu nám přibližuje 15 informačních tabulí u naučné stezky, která byla vybudována s finanční podporou VLS ČR, s. p.
Mini ZOO a stanice pro hendikepovaná lesní zvířata na Ranči Osamělá hvězda v Hradčanech na břehu Hradčanského rybníka. Daňci, divočáci, vrána, krkavec, kalous, mývalovec, lišky, kozy, králíci, morčata, holubi, slepice, páv, bažanti atd. 
Návrat na obsah