Cyklotrasy - Lesnický park Bezděz

POZVÁNKA
Přejít na obsah

Cyklotrasy

Volný čas > Tipy na výlet

Okolí Máchova jezera je vyhledávaným cílem cyklistů. Lokalita je díky síti zpevněných lesních cest protkána celou řadou cyklotras, které slouží díky nenáročnému profilu zdejšího terénu všem výkonnostním skupinám cyklistů. VLS zde na vlastní náklady zřídily a udržují 25 kilometrů cyklistických tras, včetně informačního systému a odpočívadel.
Můžete se zde vydat po stezkách pro cyklisty v přírodní rezervaci Břehyně – Pecopala plné skal, rybníků a mokřadů v okolí obce Hradčany. Stezka VLS vás z Hradčan provede okolo kaskády Hradčanských rybníků, bývalého vojenského letiště, přes hájovnu na Skelné huti až na Hvězdov u Mimoně pod ralským vrchem.
Nebo po cyklotrase č. 25 můžete navštívit oboru VLS Židlov, která je druhou největší oborou v Česku. V ní mimo jiné probíhá unikátní program návratu zubra evropského do volné přírody. Budete tak projíždět krajinou stáda zubrů, které se v oboře vyskytuje. Při velké dávce štěstí tato unikátní zvířata můžete i spatřit.
                  
Cyklotrasa VLS
Psí kostel - Hradčany - Skelná Huť - Ploužnice
14 km
Cyklotrasa č. 25
Doksy - Kuřívody - Židlov - Osečná
38 km
Cyklotrasa č. 241
Mukařov - Židlov - Hvězdov - Mimoň
20 km
Cyklotrasa č. 3050
Pod Čertovou zdí - Zábrdí - Náhlov - Stohánek
10 km
Cyklotrasa č. 3046
Mimoň - Nový dvůr - Stohánek - Hamr na Jezeře
12,5 km
Cyklotrasa č. 3040
Kuřívody - Bělá p. B.
10 km
Cyklotrasa č. 3045
Bělá p. B. - Mariánská cesta - Břehyně - Brennský mlýn - Zákupy
34 km
Cyklotrasa č. 8150
Česká Lípa - Brennský mlýn - Senná brána - Staré Splavy
18 km
Cyklotrasa č. 3054
Česká Lípa - Brennský mlýn - Senná brána - Staré Splavy
18 km
Cyklotrasa č. 3007
Mimoň - Stráž pod Ralskem - Hamr na Jezeře - Chrastenský vodopád - PP Černý rybník a zpět do Mimoně
36 km
Doporučené cyklotrasy
Hradčanská – cyklotrasa VLS 33 km
Hradčany – Skelná huť – Mimoň – Hradčany
Od informačního centra v Hradčanech se vydáme na východ po místně značené trase VLS podél soustavy Hradčanských rybníků. Po překonání silnice II/268 pokračujeme přes Skelnou huť a Hvězdov na Nový Dvůr. Odbočíme vlevo a po trase č. 3046 dojedeme do Mimoně. Odbočíme vlevo a po trase č. 241 se vrátíme na Hvězdov, kde se napojíme na trasu VLS, po které se vrátíme zpět do Hradčan.
Okruh kolem Ralska 27 km
Mimoň – Vranov – Srní potok – Noviny pod Ralskem – Průrva Ploučnice – Stráž pod Ralskem – Hamr na Jezeře – Sochorův pomník – Nový Dvůr – Mimoň
Vrchbělská 26 km
Bělá pod Bezdězem – U červeného kříže – Cikánská skála – Mariánská cesta – Bezděz – Dvůr Bezděz – Vrchbělá – Bělá pod Bezdězem
Výchozím místem je náměstí v Bělé pod Bezdězem, odkud se vydáme do rozsáhlého lesního komplexu lesů. Z Bělé p. Bezdězem po cyklostezce č. 3040 projedeme Studeným dolem na Kuřívody, před nimi odbočíme na starou Hradišťskou cestu (cyklotrasa č. 25) kolem Cikánské skály až na cestu Mariánskou, tj. na trasu č. 3045 směr obec Bezděz. Po této cyklostezce pokračujeme přes Dvůr Bezděz a Vrchbělou až do Bělé p. Bezdězem.
K průrvě Ploučnice 15,5 km
Mimoň – Noviny pod Ralskem – Průrva Ploučnice – Noviny pod Ralskem – Mimoň
Na výlet se vydáme z Tyršova náměstí v Mimoni od restaurace Dřevěnka. Pojedeme neznačeným úsekem na východ Svébořickou ulicí a před vlečkou najedeme na cyklotrasu č. 241. Na křižovatce silnic na konci obce odbočíme vlevo a přes Vranov, Srní Potok a Noviny pod Ralskem dojedeme po trase č. 241 až na odbočku k Průrvě. Stejnou cestou se vracíme zpět.
V Podbezdězí 24,5 kmDoksy – Břehyně – Bezděz – Okna – Doksy
Z Doksvyjedeme na východ po trase č. 25, U Tří borovic odbočíme vpravo a pokračujeme po Mariánské cestě na křižovatku s trasou č. 3045. Po té se vydáme vpravo a dojedeme na Bezděz. Sjedeme po trase č. 0060 k Bezdězskému nádraží a k Pankráci pokračujeme po trase č. 0061. Odbočíme vpravo a po trase č. 0014 se vrátíme zpět do Doks.
Generálská 19,5 km
Osečná – Zábrdí – Vlachová – Na Pince – Olšina – Kracmanov – Hvězdov – Mimoň – Nový Dvůr – Stohánek – Černý rybník – Děvín – Podvrší – Osečná
Výchozím místem je Osečná. Trasu si můžete výrazně zkrátit ve Vlachové, kdy pokračujete po cyklostezce č. 3050 přes Náhlov až k pomníku generála Sochora, následně souběžně s nezkrácenou variantou trasy po cyklostezce č. 3046 a č. 3007 do Osečné.
Hradčanské peklo 46 km
Hradčany – Skalní brána – Veselí – Provodín - Staré Splavy, Myslivna – Mariánská cesta – Strážov – Černá Věž – Hradčany
Z Hradčan se vydáme údolní nivou meandrující Ploučnice na Veselí, kde se napojíme na cyklotrasu č. 3045. Přes Srní a Provodín sjedeme do Starých Splavů. Trasa pokračuje na Břehyni, kde odbočíme na Mariánskou cestu, kterou opustíme u Cikánské skály. Za Strážovem vystoupáme na východní úbočí Velké Bukové a sjedeme k Černé Věži, odkud se vracíme podél Hradčanských rybníků zpátky do Hradčan.
Na území bývalého vojenského prostoru "Ralsko", vybudovaly Vojenské lesy a statky ČR, s.p. divize Mimoň síť cyklostezek s ohledem na bezpečnost (stále probíhající pyrotechnický průzkum) a ochranu přírody.

Další cyklotrasy je možno zobrazit si na uvedených odkazech, které se specializují na tento druh turistiky.
Například stránky, ale i mobilní aplikace pana Křečka a Berky


Nebo server, který je součástí serveru InfoSytem.cz


Návrat na obsah